Przychodzący w to miejsce człowiek (student czy naukowiec korzystający z księgozbioru) zaskoczony jest innym obrazem i nową energią wnętrza, do którego wcześniej już się przyzwyczaił i przestał je widzieć.

 

LUDWIKA OGORZELEC
 
Napięcia intelektualne
 
z cyklu Krystalizacja przestrzeni
 
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
 
Napięcia intelektualne to rzeźba typu site-specific.
Kreowana jest specjalnie do wnętrza budynku BUW.
Będzie kolejną pracą Ludwiki Ogorzelec z cyklu
Krystalizacja przestrzeni,
zapoczątkowanego w 1990 roku.
 
Otwarcie: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, ul. Dobra 56/66
hol katalogowy
 
7 listopada 2013, godz. 21.00
 
Rzeźba będzie istniała do 15 stycznia 2014 roku.
 
Kurator wystawy: Elżbieta Łubowicz

 

Naprężone, przecinające przestrzeń i siebie nawzajem linie przezroczystego celofanu dzielą przestrzeń na mniejsze fragmenty, nadając jej nowe znaczenie estetyczno-emocjonalne poprzez wykreowaną energię oddziaływującą na psychikę człowieka. Zasadniczym tworzywem jest tu sama przestrzeń – linie celofanu (materii lekkiej, elastycznej) użyte są dla zarysowania jej trójwymiarowego wizualnego konturu. Kontur ten dzięki równowadze naprężeń ostatecznie objawia się w formie dynamicznej struktury wychwytującej światło.

Działanie rzeźby skierowane jest do czytelników Biblioteki. Przychodzący w to miejsce człowiek (student czy naukowiec korzystający z księgozbioru) zaskoczony jest innym obrazem i nową energią wnętrza, do którego wcześniej już się przyzwyczaił i przestał je widzieć. Mimo że jego praca nad podjętym tematem kontynuowana jest jak przedtem, czuje się on już inaczej – jego wysiłek intelektualny wzmocniony jest o kreatywną emocję emitowaną przez ukosy napiętych nad jego głową linii.

Ta kreatywna zmiana wnętrza biblioteki sprawia, że staje się ona w pełniejszy sposób instytucją kultury stymulującą rozwój całej osobowości człowieka.

Realizacja rzeźby w Bibliotece Uniwersyteckiej uzyskała prestiżowe patronaty medialne: „Sculpture” (najważniejsze na świecie pismo o rzeźbie), „Artension”, miesięcznik, Francja (jedno z ważniejszych francuskich pism o sztuce); O.pl Polski Portal Kultury (najpoważniejszy polski portal internetowy poświęcony kulturze); Kwartalnik Rzeźby „Orońsko” (najważniejsze polskie pismo poświęcone rzeźbie).

 

Organizatorami wystawy są:

Fundacja „Nowa Przestrzeń Sztuki”

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

Mecenas wydarzenia:

DORBUD S.A. z siedzibą w Kielcach

 

~o~

 

Źródło: e-mail + Centrum Rzeźby Polskiej

 

 

Strona internetowa Ludwiki Ogorzelec: http://ludwika.ogorzelec.free.fr